Építs íjászpályát!
Miért építs?
- Legyen egy hely, ahol a biztonsági előírások figyelembevételével röpíthetitek vesszőiteket. Ne feledd az íj veszélyes fegyver. Ha nem ismered az előírásokat fordulj szakemberhez!
- Legyen egy hely, ahol rendszeresen találkozhattok és összeszokott íjászcsapatként tölthetitek az időtöket ezzel is tanulva egymástól technikát és szellemiséget.
- Az íjászpálya a nem íjászó látogatóknak - szülőknek, kisérőknek, barátoknak – is egy pompás hely, ahol az idejüket a látvánnyal, drukkolással, ismerkedéssel tölthetik. Az íjászpálya az emberi kapcsolatok meghitt helye. Találkozzatok rendszeresen az íjászpályán!
Mik a fontosabb lépések?
- Legyen koncepciód, hogy hol, kiknek a részére, milyen szervezeti formában, milyen finanszírozási keretből kívánod létrehozni és működtetni a pályát.
- Baráti társaságok, illetve egyesületek is működtethetik a pályát. Utóbbi a rend megteremtését és az anyagi lehetőségeket jobban biztosítják. Érdemes az utóbbi irányában gondolkodni!
- A terület tulajdonosának írásbeli jóváhagyása szükséges az íjászpálya használatához.
- A szomszédos érintett területek tulajdonosai is legyenek tájékoztatva, ha kell írásban állapodj meg velük is a használat feltételeiről.
- A helyi önkormányzattal vagy építési hatósággal egyeztess az elvárásokról, kötelezettségekről. A pálya működtetéséhez szükséged van hatósági engedélyre.
- Szerencsés vagy, ha az önkormányzat területet biztosít a hagyományőrző tevékenységhez és maga végzi el az engedélyeztetési folyamatokat, netán a fenntartást. Próbáljatok egyességre jutni, hogy a használatért cserébe a település közösségi és kulturális életében milyen programot - bemutatókat, íjásztatást – biztosítotok.
- Ha együtt fejlesztitek a tevékenységet, kössetek szerződést a használat részleteiről.
- Az építés a település aktív lakóinak, vállalkozóinak részvételével egyszerűen kalákában megoldható.
- Érdemes a település lakósságát a pálya megnyitásáról és a használat lehetőségéről tájékoztatni.
Technikai tanácsok
- A helyszín megválasztásánál sarkalatos, hogy a lő irányban NE közlekedjen ember, állat Szerencsés, ha olyan területet választunk, melynek lőirányában magasabb lejtő, rézsű található.
- A minimális méret 15 m széles és 20 m hosszú legyen. Ennél nagyobb pályaméretek az ideális lövésnek biztosítanak teret.
- A terület vízszintes legyen, vagy ettől szerény mértékben eltérő, a lőirányban ne legyen bokros, magas füves.
- A déli benapozás irányából ültessünk magas méretű fákat, hogy árnyékuk hűst adva vetüljön a pályára.
- A pálya füvét a programok előtt 2-3 nappal érdemes nyírni és rendszeresen öntözzük, ha erre mód van.
- A vesszőfogótól alkalmanként eltérő távolságból lőjünk, hogy ne tapossuk ki a füvet.
- A vesszőfogó bálákat tájba illően egy kukoricagóréba rejthetjük. Érdemes a 2x1m-es bálából 2-3 db-t raklap alapon egymásra helyezni.
- A góré tartóoszlopait kőre helyezzük, hogy időtálló legyen. A góré lehetőleg zárható legyen levehető ajtókkal.
Hogy történt ez nálunk?
A MOL Rt. 2019-ben pályázatot írt ki helyi közösségek támogatására. A mi célunk: a magyar íjász hagyomány őrzése és közösségépítés, amely a környezetbe illően megépített és biztonságosan üzemeltethető íjászpályán művelhető örömmel. Ezt a célt a pályázatkiíró MOL teljes mértékben támogatta, és a Helyi Érték Program pályázatán győztünk! Eljött az idő, hogy megvalósítsuk vállalásunkat, melynek értelmében hamarosan „Találkozunk az íjászpályán” – előbb Pátyon, majd remélhetőleg az ország számos településén.
Távlati célunk a Pátyon megépítendő íjászpályán túlmutat. Szeretnénk, ha a példát a Zsámbéki-medence települései követnék és maguk is megépítenék saját pályáikat.
Kell hozzá némi anyagi forrás és terület is, de összességében egy alacsony költséggel kialakítható és működtethető közösségi tevékenység, amely az emberek összefogására épít és lehetőséget ad a szabadidő tartalmas és egészséges eltöltésére, kiemelt figyelemmel az ifjúság hazafias és egészséges nevelésére. Remek alkalom a közös szülő-gyerek minőségi együttlétre.
….és ha a példa tetszetős, talán az ország számos településén is építésbe kezdenek a lelkes követők. Ez nagy dolog lenne, hiszen új színfolttal gazdagodna szerte e hazában a helyi közösségek kulturális élete és programkínálata.
Sok éves íjász tevékenységünk során fontos mérföldkőhöz érkezett, amikor közösségünk, a Budakörnyéki Íjász Egyesület 2021. június 12-én íjász pályát avatott Pátyon, idilli környezetben.
- Ha időd engedi látogasd meg programjainkat!
- Ha kérdésed van, keress minket!
- Ha íjászpályát akarsz építeni, segítünk!
Helyszín: Páty, a Pince-hegy lábánál, a Nagyrét melletti területen.